PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 

  SPOTKANIA ZE SZTUKĄ


rok szkolny 2012/2013


TEATR PROFILAKTYCZNY

Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po narkotyki z chęci przeżycia czegoś nowego, zupełnie innego, nieznanego. Często nie zdają sobie sprawy ze skutków swoich poczynań, dlatego w szkołach prowadzi się profilaktykę. W ramach tego typu zajęć nasi uczniowie obejrzeli scenki dotyczące uzależnienia od narkotyków, hazardu i brali aktywny udział w ich omówieniu.

 

album fotografii
wykonała W. Perkowska

 


rok szkolny 2010/2011


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "STOP DOPALACZOM"

We wtorek 31 maja uczniowie gimnazjum wzięli udział w akcji "Stop dopalaczom". Głównym punktem programu było obejrzenie przedstawienia teatralnego i dyskusja na temat szkodliwości zażywania dopalaczy.

album fotografii


NIEZWYKŁA LEKCJA MUZYKI

Uzdolniony muzyk, grający na puzonie pan Maciej Malec zaprosił 12 maja uczniów naszej szkoły na "Muzyczne podróże po morzach i oceanach". Podczas tego niecodziennego spotkania z muzyką uczniowie zapoznali się  m.in. z uwerturą "My Bony", gorącymi rytmami muzyki latynoamerykańskimi. Brali udział w różnorodnych konkursach, polegających na rozpoznawaniu melodii ze znanych bajek i baśni. Część dzieci próbowała swoich sił we wspólnym muzykowaniu, śpiewaniu i tańczeniu Samby i Mambo. Wszyscy bawili się wyśmienicie, bez problemu wystukiwali rytm granych melodii, zadziwili swoimi umiejętnościami prowadzącego, nauczycieli, a przede wszystkim samych siebie.

autor tekstu: Joanna Sowierszenko


GMINNY KONKURS KROSZONKARSKI

Dnia 15 kwietnia w Świetlicy Wiejskiej w Michałowie odbył się Gminny Konkurs Kroszonkarski zorganizowanym przez GOKiS w Olszance. W konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół z terenu Gminy Olszanka. Uczniowie różnymi technikami wykonywali palmy i stroiki wielkanocne, zdobili pisanki. Komisja konkursowa w składzie: Maria Topolnicka, Elżbieta Kowalcze oraz Laura Rosińska, wyróżniła m.in. prace naszych uczniów:  Moniki Guzik, Anny Silarskiej, Katarzyny Lum. To już kolejna edycja konkursu, którego celem jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

album fotografii


Na ratunek ginącej planecie

 

13 listopada w brzeskim BCK odbyło się przedstawienie pt. „Przybysze z planety Zangula”. To już kolejny spektakl przygotowany przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem. Organizacja ta prowadzi zbiór środków na pomoc dzieciom specjalnej troski, aby zminimalizować skutki ich niepełnosprawności i zapewnić maksymalną samodzielność.

Sobotnie przedstawienie zgromadziło na widowni wielu młodych ludzi, chcących pomóc zagrożonej cywilizacji. Na Ziemię przybyło dwóch Obcych, którzy szukali tu  ratunku dla swojej ojczyzny. Zangula chyli się ku upadkowi, planetę ogarnęły ciemności, spadła temperatura. Wszystko wskazuje na to, że jeśli nie znajdzie się  panaceum na tę sytuację, to zniknie ona z kosmosu. Dlatego  dwaj goście z determinacją obserwują kolejnych Ziemian, aby odkryć tajemniczy „sekret” ich szczęśliwego życia. Po drodze spotykają ich kolejne rozczarowania - okazuje się, że ani pieniądze, ani zdrowie ani też prawa nie gwarantują sukcesu. W swoich poczynaniach korzystają z pomocy młodych widzów. W końcu przypadkowo odkrywają prawdę- tym , co nadaje sens życiu, podnosi „temperaturę” w kontaktach międzyludzkich , są pozytywne uczucia: miłość, współczucie, pomoc.  

Dzieci z przyjemnością uczestniczyły w tej pięknej opowieści, żywo reagowały na to, co rozgrywało się na scenie. Muzyka i ciekawa aranżacja świateł sprawiły ,że godzina spektaklu przysporzyła dzieciom wiele zabawy. Uśmiechnięte i zadowolone buzie małych uczniów były dla artystów największym uznaniem.

Swoją obecność na spektaklu dzieci zawdzięczały finansowemu wsparciu Urzędu Gminy w Olszance, który już po raz kolejny wsparł tę inicjatywę. Dziękujemy.

autor tekstu: Adriana Gall


Kolumbowie czyli o miłości z wojną w tle

25 października klasy II gimnazjum oglądały spektakl pt „Kolumbowie”.

To historia czwórki przyjaciół, którzy poznali się jeszcze przed wojną. Wówczas żyli jeszcze pełnią życia, bawili się  i przeżywali pierwsze miłości i fascynacje. Błogie, radosne młodzieńcze życie zostało brutalnie przerwane wybuchem wojny. To wydarzenie zmusiło ich do wyborów między uczuciem, strachem  a powinnością wobec ojczyzny. Intencją autorów było przybliżenie  współczesnym młodym ludziom tamtych dramatycznych czasów, przypomnienie o narodowej tożsamości. Ich cel został osiągnięty w stu procentach. Świadczą o tym poniższe wypowiedzi.

(..)„ Cały watek fabularny okazał się niebanalny. Wydarzenia przyciągały  uwagę, spektakl do końca trzymał w napięciu. Sceneria była skromna, ale nieliczne rekwizyty doskonale podkreślały atmosferę tamtych czasów. Wszyscy aktorzy wyśmienicie zagrali swe role. Każdy z nich doskonale  wcielił się w kreowaną postać. Muzyka podkreślała tragizm sytuacji. Zabrzmiały takty znane z repertuaru Mieczysława Fogga, Władysława Szpilmana, filmu „Jutro pójdziemy do kina”.

Rafał Miniewski, kl. II b

(…) „Inspiracją dla reżysera były utwory podejmujące tematykę wojenną-„Kamienie na szaniec”, „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, utworu K. K. Baczyńskiego,  opowiadania Tadeusza Borowskiego.

Moim zdaniem był to ciekawy i nietuzinkowy spektakl. Szczególnie do gustu przypadła mi muzyka - poważna, głośna, powodowała dreszcze na całym ciele. Wszystko ze sobą znakomicie współgrało, nie było miejsca na  nudę.  Akcja świetnie przykuwała uwagę, widzowie z zapartym tchem chłonęli  każde słowo, gest”.

Paulina Śliwa, kl. II b

 

(…) „Stare radio, zabytkowy aparat telefoniczny, stół i krzesło- oto cała scenografia. Skromna, ale doskonale spełniała swoją funkcję , oddawała ducha czasów, pomagała wyobrazić sobie tamte czasy. Swoją uwagę  skupiłam jednak głównie na grze aktorskiej.   Młodzi twórcy stanęli przed  nie lada wyzwaniem - musieli zainteresować tak wymagająca widownię, jaką jest młodzież gimnazjalna. Byli perfekcyjnie dobrani do swoich ról.  Potrafili wykreować postacie, które tchnęły autentycznością. Udało im się  ukazać tragizm postaci, uczucia emocje. Z przyjemnością obejrzałabym go jeszcze raz”.

Anna Bajcer, kl. IIb


 

             SPOTKANIE Z POEZJĄ- W KRĘGU WIERSZY ROMANY WIĘCZASZEK

            Dnia 2 czerwca 2009 roku w Publicznym Gimnazjum w Olszance odbyło się "spotkanie z poezją". Głównym gościem była lokalna poetka i dziennikarka, była nauczycielka - pani Romana Więczaszek.Towarzyszyła jej wiceprezes ZNP w Brzegu pani Nadzieja Nawrocka. Uczniowie klas drugich i trzecich, pod opieką polonistek, pani Barbary Sochor oraz Adriany Gall zaprezentowali "spacer z wierszem", którego głównym punktem programu była recytacja wierszy pani Więczaszek.
            Adrian Nowacki powitał gości i przedstawił zebranym poetkę, prezentując krótką biografię. Wiersze recytowały:  Kamila Dach , Magdalena Gąsiorowska (obie finalistki konkursu zorganizowanego przez panią Romanę "O Brzeskie Pióro" ), Sylwia Kuziemska, Magdalena Kruk, Małgorzata Kawula, Izabela Lipka, Renata Krasiewicz, Emilia Mańkowska.Sylwia Grabarz wraz z Eweliną Oliwą wykonały trzy piosenki, które idealnie wkomponowały się w  poetycki nastrój spotkania, były to następujące utwory : ”Zapal świeczkę”, ”Niewidzialna dłoń” oraz “Dni których nie znamy”.
            Po zakończeniu części artystycznej , pani Romana opowiedziała o swoim życiu, twórczości,inspiracjach. Pokazała młodzieży na czym powinni się skupić, pisząc wiersze oraz jaką drogę powinni wybrać, idąc w jej ślady. Zaprezentowała także swoje tomiki: "Krąg", "Spacer wierszem"oraz almanach "Szukanie obrazów wśród niepokojów", którego jest redaktorem. Poetka opowiedziała nam również, jak powstaje  tomik wierszy od momentu napisania aż do momentu druku.W trakcie wypowiedzi poetki uczestnicy spotkania zadawali pytania, na które pani Romana udzieliła wyczerpujących odpowiedzi. Następnie nasz gość przeczytał nam kilka swoich wierszy, każdy słuchał z zaciekawieniem i analizował słowa, żeby zrozumieć  nutkę tajemniczości, jaką stosuje pani Więczaszek w swoich wierszach.
            Kończąc , pani Romana zachęcała nas do tworzenia i pokazywania swojej twórczości innym. Poetka również specjalnie przygotowała się na nasze spotkanie, robiąc dla każdego widza wizytówkę, na której widniała okładka jej najnowszego tomiku,zamieszczona została  krótka biografia oraz wiersz. Każdy po spotkaniu był skłonny do zastanowienia się nad swoją
twórczością, która leży gdzieś tam w szufladzie.

                                                             

                               Tekst przygotowali: Magdalena Gąsiorowska i Adrian Nowacki                                
 fotki
 


"MAŁY KSIĄŻĘ"

Brzeg - 24.10.2008 r.


"WYSPA SKARBÓW"

Lewin Brzeski - 15.05.2008 r.


"CENNIEJSZE NIŻ ZŁOTO..." - przedstawienie teatralne

Lewin Brzeski   -  5.12.2006 r.


SPOTKANIE” Z MARIĄ KONOPNICKĄ"MAŁY KSIĄŻĘ"

                                                       Magiczny Mały Książę.

W piątek 24 października uczniowie Publicznego Gimnazjum w Olszance wybrali się do Brzegu na spektakl pt. „Mały Książę” na  podstawie dzieła Antoine de Saint Exupery;ego.

Po dotarciu na miejsce wygodnie rozsiedliśmy się w fotelach na sali teatralnej i już po chwili mogliśmy oglądać przedstawienie.      

   Sceniczna wersja przygód Małego Księcia nie różni się zasadniczo od książkowego pierwowzoru. Historię swojego spotkania z niezwykłym chłopcem opowiada Antoine - pilot, który pewnego dnia zmuszony był wylądować na Saharze. Zachowano tu wszystkie najważniejsze etapy podróży Małego Księcia, jest kilka słów o dorosłych, są: róża, żmija i lis, pojawiają się mieszkańcy kolejnych planet

Problematyka  dotycząca dziwnego świata dorosłych  w interesujący sposób została przedstawiona na deskach brzeskiego teatru. Każdy uczestnik spektaklu wyszedł również bogatszy w wiedzę, że każdy z nas ma swą własną gwiazdę ,na której znajduje się nasze szczęście. I choć trudno ją odnaleźć, to wszyscy możemy do niej dotrzeć. Mały Książę dopiero po pewnym czasie docenił swoje szczęście i przebył trudną wędrówkę, nim mógł znów  do niego powrócić. Ale jak to najczęściej w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło! Po raz kolejny mogliśmy usłyszeć sentencje, które od lat są drogowskazem dla kolejnych pokoleń: „Dobrze widzi się tylko sercem” "Świat łez jest taki tajemniczy", "Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry"

             Obsada aktorska wspaniale współpracowała z publicznością. Mądrą, wystudiowaną postać Pilota stworzył Andrzej Baranowski, Małego Księcia -Małgorzata Fijałkowska. Bardzo ciekawie rolę Lisa poprowadził Krzysztof Bartłomiejczyk, rewelacyjnym Królem i Pijakiem okazał się Janusz Sadowski, przejmującą Żmiją i Różą Aurelia Sobczak i Beata Łuczak.  Sceneria i kostiumy były  idealnie dopasowane do akcji  dziejącej się na scenie. A postać Małego Księcia była po prostu przeurocza. Całości dopełniła muzyka skomponowana przez Tadeusza Woźniaka, która wprowadzała w melancholijno-refleksyjny nastrój

Spektakl niezwykle mi się podobał a uczniowie szkoły w Olszance świecili przykładem i bardzo dobrym zachowaniem ;)

Tekst przygotowała uczennica klasy IIc PG w Olszance Kamila Dach

fotki ze spektaklu


"WYSPA SKARBÓW"

Dnia 15 maja 2008 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć zarówno w roli publiczności jak i aktorów w zabawnym spektaklu wystawianym przez aktorów w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.

 


 

CENNIEJSZE NIŻ ZŁOTO…”- przedstawienie teatralne

Lewin Brzeski   -  05.12.2006 r.

 

     Tuż przed Mikołajkami –  we wtorek 5  grudnia 2006r. uczniowie z klasy czwartej, piątej i szóstej naszej szkoły, „w ramach spotkań ze sztuką”, udali się na jednodniową wycieczkę  do Lewina Brzeskiego  na przedstawienie teatralne pt. „Cenniejsze niż złoto...”. Sam spektakl odbył się  w  Domu Kultury. Wyjazd zorganizowała pani Joanna Sowierszenko – nauczyciel języka polskiego. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Zespołu: pan. Stanisław Smugorzewski, pani Lucyna Ilów i pani Joanna Sowierszenko.

     Przedstawienie rozpoczęło się punktualnie o 10.15 i przeniosło widzów teatralnej historii na współczesny dwór królewski. Tu poznali królową Wiktorię dźwigającą na sobie ciężar odpowiedzialności za monarchię, która  zastanawiała się nad tym komu przekazać berło, kto ma zasiąść po niej na królewskim  tronie. Następcą miał być jeden z jej dwóch  synów. Jednak który? Czy ten faworyzowany, ukochany przez matkę pierworodny, czy tez młodszy, żyjący na uboczu marzyciel i romantyk? Na szczęście po wielu perypetiach  królowa dokonała prawidłowego wyboru  i współczesna baśń zakończyła się szczęśliwie.

     Dla uczniów przedstawienia teatralne okazało się wspaniałą mieszanką uczuć i emocji. Z jednej strony wiele zabawnych sytuacji, dużo śmiechu i radości, z  drugiej jednak wiele momentów przepełnionych smutkiem, napięciem. Muzyka wspaniale oddawała klimat tej sztuki. Cudowna gra aktorów z Narodowego  Teatru Edukacji im Adama Mickiewicza  sprawiała, że bardzo dobrze można było  wczuć się w sytuację bohaterów: służącej Zosi, Królowej Wiktorii, księcia Macieja i jego starszego brata księcia Bogusława. Przedstawienie zostało odebrane z dużym entuzjazmem przez uczniów. Oklaskom na zakończenie nie było końca.


SPOTKANIE” Z MARIĄ KONOPNICKĄ

       We wtorek 24 października 2006 r.  uczniowie  z klas  I – IV  Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance uczestniczyli
w apelu zorganizowanym z okazji 96 rocznicy śmierci wielkiej pisarki i poetki – Marii Konopnickiej. Spotkanie to zostało zorganizowane przez bibliotekarki  z terenu całej  gminy
i przebiegało pod hasłem 

„MARIA KONOPNICKA – PISARKA ODDANA DZIECIOM”

      Sala świetlicy wiejskiej  w Pogorzeli  była wypełniona po brzegi. Dzieci podzielone na role odgrywały postaci z bajek i opowiadań  Marii Konopnickiej. Pomagały  im w tym bibliotekarki Bożena Adamowicz, Krystyna Gackowska, Barbara Marecik  i Halina Buczek. 
      Na sali więc można było ujrzeć Jasia Wędrowniczka, w tę postać wcielił się Marcin Wereszczyński   z klasy czwartej,  Koszałka Opałka w wykonaniu Patryka Bagińskiego, Adama Romanowskiego jako Stefka Burczymuchę. Karolina Kubiak, Weronika Muszyńska wraz ze swoją młodszą siostrzyczką - Klaudią wspaniale zagrały Jagódki.

      Dzieci recytowały najpiękniejsze i  najpopularniejsze  wiersze poetki , a także śpiewały piosenki.  Tu swoim niezwykle  wdzięcznym śpiewem  oczarowała wszystkich Ania Bajcer – uczennica klasy czwartej  przy akompaniamencie skrzypcowym swojej starszej siostry Karoliny. Wiersze przepięknie  czytali: Marcin  Wereszczyński, Karolina Kubiak, Weronika Muszyńska i pani Ania Kasków.  Na sali wśród widzów pojawił się również ksiądz Andrzej Drożdż i sołtys wsi pan. Guszpit.

Dziećmi opiekowały się nauczycielki: p. Dorota Woźniakowska, p. Anna Kasków, p. Anna  Michalak i p. Joanna Sowierszenko.

Dzięki temu spotkaniu postać Marii Konopnickiej i  jej  twórczość zostały  znacznie przybliżone w niezwykle  przystępny sposób wszystkim uczniom z klas  I – IV.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.